UPM0J561MPD6
Nichicon
Product No:
UPM0J561MPD6
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Ripple Current @ Low Frequency 545 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series UPM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 670 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 560 µF
Package Bulk
Impedance 130 mOhms