UPM1C471MPD1TD
Nichicon
Product No:
UPM1C471MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Ripple Current @ Low Frequency 615 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Series UPM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 770 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 470 µF
Package Cut Tape (CT)
Impedance 90 mOhms