UPM1H101MPD1TA
Nichicon
Product No:
UPM1H101MPD1TA
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Ripple Current @ Low Frequency 410 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 140 mOhms