UPM2A331MHD6TN
Nichicon
Product No:
UPM2A331MHD6TN
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 100 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.26 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series UPM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.65 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 330 µF
Package Cut Tape (CT)
Impedance 70 mOhms