UPR0E821MCG6308E
Chinsan (Elite)
Product No:
UPR0E821MCG6308E
Manufacturer:
Chinsan (Elite)
Description:
CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V T/H
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 2.5 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 5mOhm
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series UPR
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 5.9 A @ 100 kHz
Mfr Chinsan (Elite)
Capacitance 820 µF