UPS1A151MED
Nichicon
Product No:
UPS1A151MED
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Ripple Current @ Low Frequency 125 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series UPS
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 250 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 150 µF
Package Bulk
Impedance 500 mOhms