URS2G330MHD
Nichicon
Product No:
URS2G330MHD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Ripple Current @ Low Frequency 350 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series URS
Package / Case Radial, Can
Mfr Nichicon
Capacitance 33 µF