USP1H220MDD1TD
Nichicon
Product No:
USP1H220MDD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Bi-Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Ripple Current @ Low Frequency 65 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series USP
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 97.5 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 22 µF