UTM1A331MHD
Nichicon
Product No:
UTM1A331MHD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.024" (26.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series UTM
Package / Case Radial, Can
Mfr Nichicon
Capacitance 330 µF