UUE1C471MNS1ZD
Nichicon
Product No:
UUE1C471MNS1ZD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size 0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Ripple Current @ Low Frequency 502.5 mA @ 120 Hz
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series UUE
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 750 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 470 µF