UUE1V471MNS1MS
Nichicon
Product No:
UUE1V471MNS1MS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size 0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Ripple Current @ Low Frequency 670 mA @ 120 Hz
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Series UUE
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 1 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 470 µF