UUJ1A102MNQ1ZD
Nichicon
Product No:
UUJ1A102MNQ1ZD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size 0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Ripple Current @ Low Frequency 500 mA @ 120 Hz
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series UUJ
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 575 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF