UUJ2G330MRQ1ZD
Nichicon
Product No:
UUJ2G330MRQ1ZD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 400V SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size 0.831" L x 0.831" W (21.10mm x 21.10mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 400 V
Ripple Current @ Low Frequency 160 mA @ 120 Hz
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series UUJ
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 256 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 33 µF