UUL1E330MCL1GS
Nichicon
Product No:
UUL1E330MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Ripple Current @ Low Frequency 48 mA @ 120 Hz
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series UUL
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 72 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 33 µF