UVR2E4R7MPD1TD
Nichicon
Product No:
UVR2E4R7MPD1TD
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 250 V
Ripple Current @ Low Frequency 55 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series UVR
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 88 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 4.7 µF