UVZ2D010MEH
Nichicon
Product No:
UVZ2D010MEH
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 200 V
Ripple Current @ Low Frequency 16 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Series UVZ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 24 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1 µF