UVZ2W2R2MPH
Nichicon
Product No:
UVZ2W2R2MPH
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Ripple Current @ Low Frequency 23 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Series UVZ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 36.8 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 2.2 µF