UWF1C150MCL1GB
Nichicon
Product No:
UWF1C150MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 16V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization -
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Ripple Current @ Low Frequency 40 mA @ 120 Hz
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Product Status Last Time Buy
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Series UWF
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 80 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 15 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 2.6 Ohms