UWH1H220MCL1GS
Nichicon
Product No:
UWH1H220MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Ripple Current @ Low Frequency 38 mA @ 120 Hz
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Series UWH
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 57 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 22 µF