UWJ1E100MCL1GB
Nichicon
Product No:
UWJ1E100MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Ripple Current @ Low Frequency 27 mA @ 120 Hz
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Product Status Last Time Buy
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series UWJ
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 40.5 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 10 µF