V0V0N56-050-128-090N
Bansbach easylift
Product No:
V0V0N56-050-128-090N
Manufacturer:
Bansbach easylift
Description:
STAINLESS STEEL GAS SPRING
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Reset Time -
Length - Extended 5.039" (128.00mm)
Impact Capacity per Cycle -
Cushioning -
Operation -
Product Status Active
Impact Velocity -
Reset Force -
Series -
Type Gas Spring
Technology Pneumatic
Mfr Bansbach easylift
Actuation Force 20.23lbf (90.0N)
Features 316L Stainless Steel Rod and Cylinder
Package Bag
Stroke Length 1.969" (50.00mm)