V110B3V3C75BF3
Vicor Corporation
Product No:
V110B3V3C75BF3
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 75W
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 154V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 22.73A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 66V
Power (Watts) 75 W
Series MINI (75W)
Type Isolated Module
Package / Case 9-DIP Module
Efficiency 81.5%