V150B5T150B3
Vicor Corporation
Product No:
V150B5T150B3
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 5V 150W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 200V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 30A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 100V
Power (Watts) 150 W
Series MINI (150W)
Type Isolated Module
Package / Case 9-DIP Module
Efficiency 85.8%