V150C28H150BS3
Vicor Corporation
Product No:
V150C28H150BS3
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 28V 150W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 200V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 28V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.52" H (57.9mm x 36.8mm x 13.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 5.36A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 100V
Power (Watts) 150 W
Series MICRO (150W)
Type Isolated Module
Package / Case Quarter Brick
Efficiency 87.5%