V20E275PL1A1
Littelfuse Inc.
Product No:
V20E275PL1A1
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
RAD VARISTOR 20MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 387 V
Capacitance @ Frequency 900 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 430 V
Varistor Voltage (Max) 473 V
Series UltraMOV™
Energy 190J
Package / Case Disc 20mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 275 V
Features -
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 350 V