V230LS40CPX10
Littelfuse Inc.
Product No:
V230LS40CPX10
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 360V 10KA DISC 20MM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 324 V
Capacitance @ Frequency 1100 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Varistor Voltage (Max) 396 V
Series C-III
Energy 280J
Package / Case Disc 20mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 230 V