V24C15H100BN
Vicor Corporation
Product No:
V24C15H100BN
Description:
DC DC CONVERTER 15V 100W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 6.67A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Power (Watts) 100 W
Series MICRO (100W)
Type Isolated Module
Package / Case Quarter Brick
Efficiency 89%