V24C15M150B3
Vicor Corporation
Product No:
V24C15M150B3
Description:
DC DC CONVERTER 15V 150W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 10A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Power (Watts) 150 W
Series MICRO (150W)
Type Isolated Module
Package / Case Quarter Brick
Efficiency 89.3%