V300C28T150B
Vicor Corporation
Product No:
V300C28T150B
Description:
DC DC CONVERTER 28V 150W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 375V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 28V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 5.36A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 180V
Power (Watts) 150 W
Series MICRO (150W)
Type Isolated Module
Package / Case Quarter Brick
Efficiency 86.5%