V375B12H300B3
Vicor Corporation
Product No:
V375B12H300B3
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 12V 300W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 425V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 25A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 250V
Power (Watts) 300 W
Series MINI (300W)
Type Isolated Module
Package / Case 9-DIP Module
Efficiency 86.6%