V48B2E100BG
Vicor Corporation
Product No:
V48B2E100BG
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 2V 100W
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 2V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 50A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Power (Watts) 100 W
Series MINI (100W)
Type Isolated Module
Package / Case 9-DIP Module
Efficiency 75.5%