V50631500000G
Amphenol Anytek
Product No:
V50631500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK RCPT 6POS 3.81MM
User Guide
Insulation Height -
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Screw Size M2
Current - UL 8 A
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry -
Contact Material Brass
Features Mounting Flange
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG 14-28 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 6
Number of Positions 6
Torque - Screw 0.245 Nm (2.17 Lb-In)
Termination Style Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Color Green
Wire Strip Length 6mm
Mounting Type Board Mount
Current - IEC -
Series V5
Type Receptacle, Male Pins
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.150" (3.81mm)