V72C3V3T75BF3
Vicor Corporation
Product No:
V72C3V3T75BF3
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 75W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 110V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 22.73A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 43V
Power (Watts) 75 W
Series MICRO (75W)
Type Isolated Module
Package / Case Quarter Brick
Efficiency 82.3%