V72C5E100B3
Vicor Corporation
Product No:
V72C5E100B3
Description:
DC DC CONVERTER 5V 100W
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 100°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 110V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 20A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 43V
Power (Watts) 100 W
Series MICRO (100W)
Type Isolated Module
Package / Case Quarter Brick
Efficiency 82.3%