Home / DC DC Converters / V78E12-1000-SMT-TR
minImg
V78E12-1000-SMT-TR
CUI Inc.
Product No:
V78E12-1000-SMT-TR
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 12V 12W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.60" L x 0.33" W x 0.32" H (15.2mm x 8.5mm x 8.3mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 1A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 16V
Power (Watts) 12 W
Series V78E-1000-SMT
Type Non-Isolated PoL Module
Package / Case 10-SMD Module, 8 Leads
Efficiency 95%