V9-20S23D900
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
V9-20S23D900
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 20A 125V
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Operating Position 0.567" (14.4mm)
Ingress Protection -
Release Force -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 20A (AC)
Circuit SPST-NO
Mechanical Life 5,000,000 Cycles
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Series V9
Switch Function Off-Mom
Operating Force 510gf
Overtravel 0.026" (0.7mm)
Electrical Life 6,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Pretravel 0.075" (1.9mm)
Features -
Package Bulk
Differential Travel 0.047" (1.2mm)