VBM-70-36-H
CUI Inc.
Product No:
VBM-70-36-H
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC-DC, 70 W, 36 VDC, SINGLE OUTP
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.94A
Line Regulation ±0.5%
Package / Case Half Brick
Efficiency 89%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, Heat Sink, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1 36V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.39" L x 2.28" W x 1.46" H (60.7mm x 58.0mm x 37.0mm)
Weight -
Number of Outputs 1
Power (Watts) 70 W
Series VBM-70 (70W)
Type Enclosed
Standard Number 62368-1
Package Tray
Load Regulation ±1%