VE09M00400K--
KYOCERA AVX
Product No:
VE09M00400K--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
VARISTOR 68V 250A DISC 9MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 61 V
Capacitance @ Frequency 720 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 68 V
Varistor Voltage (Max) 75 V
Series -
Energy 1J
Package / Case Disc 9mm
Mfr KYOCERA AVX
Maximum AC Volts 40 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 56 V
Current - Surge 250 A