VGS-35W-15-B
CUI Inc.
Product No:
VGS-35W-15-B
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 36W
Product Status Active
Efficiency 86%
Mfr CUI Inc.
Features -
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4 kV
Voltage - Output 5 -
Approval Agency CE, cURus
Minimum Load Required -
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.90" L x 3.23" W x 1.18" H (99.0mm x 82.0mm x 30.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 2.4 A
Power (Watts) 36W
Series VGS-35W (35W)