VHT33M25
NTE Electronics, Inc
Product No:
VHT33M25
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Series VHT
Package / Case Radial, Can
Mfr NTE Electronics, Inc
Capacitance 33 µF