VI-20D-MY-F2
Vicor Corporation
Product No:
VI-20D-MY-F2
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 85V 50W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 85V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 588mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 10V
Power (Watts) 50 W
Series VI-200™ (50W)
Type Isolated Module
Package / Case Full Brick
Efficiency 90%