VI-21F-EY-S
Vicor Corporation
Product No:
VI-21F-EY-S
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 72V 50W
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 32V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 72V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 694mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 21V
Power (Watts) 50 W
Series VI-200™ (50W)
Type Isolated Module
Package / Case Full Brick
Efficiency 88%