VI-2N4-MY-B1
Vicor Corporation
Product No:
VI-2N4-MY-B1
Description:
DC DC CONVERTER 48V 50W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 76V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.04A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Power (Watts) 50 W
Series VI-200™ (50W)
Type Isolated Module
Package / Case Full Brick
Efficiency 90%