Home / Ceramic Capacitors / VJ0402A270JLAAJ32
minImg
VJ0402A270JLAAJ32
Vishay Vitramon
Product No:
VJ0402A270JLAAJ32
Description:
CAP CER 27 PF 50V NP0(C0G) 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series VJ Pb-Bearing
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)
Mfr Vishay Vitramon
Capacitance 27 pF