Home / Ceramic Capacitors / VJ0402A471FXQPW1BC
minImg
VJ0402A471FXQPW1BC
Vishay Vitramon
Product No:
VJ0402A471FXQPW1BC
Description:
CAP CER 470PF 10V C0G/NP0 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Ratings -
Series VJ W1BC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr Vishay Vitramon
Capacitance 470 pF