VJ0402Y272KEAAO
Vishay Vitramon
Product No:
VJ0402Y272KEAAO
Description:
CAP CER 2700PF 50V 0402 EPOXY
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Product Status Active
Ratings -
Series VJ
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)
Mfr Vishay Vitramon
Capacitance 2700 pF