Home / Ceramic Capacitors / VJ0402Y473JXJAC31
minImg
VJ0402Y473JXJAC31
Vishay Vitramon
Product No:
VJ0402Y473JXJAC31
Description:
CAPACITOR CERAMIC 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Obsolete
Ratings AEC-Q200
Series VJ Automotive
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)
Mfr Vishay Vitramon
Capacitance 0.047 µF