Home / Ceramic Capacitors / VJ0402Y562JXJPW1BC
minImg
VJ0402Y562JXJPW1BC
Vishay Vitramon
Product No:
VJ0402Y562JXJPW1BC
Description:
CAP CER 5600PF 16V X7R 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Ratings -
Series VJ W1BC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr Vishay Vitramon
Capacitance 5600 pF