Home / Ceramic Capacitors / VJ1210Y474KXXTW1BC
minImg
VJ1210Y474KXXTW1BC
Vishay Vitramon
Product No:
VJ1210Y474KXXTW1BC
Description:
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1210
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series VJ W1BC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) 0.067" (1.70mm)
Mfr Vishay Vitramon
Capacitance 0.47 µF