Home / Fixed Inductors / VLF4012AT-6R8MR96
minImg
VLF4012AT-6R8MR96
TDK Corporation
Product No:
VLF4012AT-6R8MR96
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
FIXED IND 6.8UH 960MA 230MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 960mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 960 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.146" L x 0.138" W (3.70mm x 3.50mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 230mOhm Max
Inductance 6.8 µH